Odpadové hospodářství
Odpadové hospodářství
Provoz odpadového hospodářství zajišťuje, na základě uvedených souhlasů k nakládání s odpady, svoz odpadu ve městě Přerově, včetně místních částí a v dalších obcích regionu:
- Souhlas k provozování zařízení k využívání odpadů
- Souhlas k provozování zařízení ke sběru a výkupu odpadů
- Integrované povolení na zařízení
- Řízená skládka odpadů S-OO3 Přerov – Žeravice
Rozsah poskytovaných služeb:
- svoz a odstranění komunálního odpadu
- přistavování a svoz velkoobjemových kontejnerů 5-10 m3 pro objemný odpad, včetně odstranění
- svoz a odstranění nekompostovatelného odpadu ze zahrádkářských osad
- celotýdenní provoz sběrných dvorů pro nebezpečné složky komunálního odpadu a provoz míst zpětného odběru vybraných výrobků
- svoz separovaného odpadu včetně dotřiďování vyseparovaného odpadu na třídící lince (papír, sklo, PET lahve apod.)
- realizace prodeje separovaného sběru
Harmonogram přistavování velkoobjemových kontejnerů
Kontejnery jsou určeny pro objemný odpad, který nesmí být odkládán v nádobách na směsný komunální odpad.
Do velkoobjemových kontejnerů můžete odkládat vyřazené kusy nábytku, matrace, koberce, podlahovou krytinu, odpad ze zahrádkářské činnosti, umývadla apod.
Kontejnery nejsou určeny pro odpad ze stavební činnosti, elektrozařízení jako jsou televizory, monitory, ledničky, pračky, počítače, dále pak pro nebezpečný odpad, akumulátory, baterie, pneumatiky apod.
Harmonogram přistavování velkoobjemových kontejnerů pro jarní úklid březen – červen 2019:
Svoz nebezpečného odpadu
Termín svozu pro rok 2019 připravujeme.
Pytlový sběr
Pytlový sběr komunálního odpadu (KO) v zahrádkářských a chatových oblastech
V roce 2002 byl v zahrádkářských a chatových oblastech zaveden pytlový sběr KO. Na místech k tomu vyhrazených a označených tabulí s nápisem „Místo pro pytlový sběr komunálního odpadu“ je odkládán netříděný odpad vznikající užíváním zahrádek a staveb určených nebo sloužících k individuální rekreaci, a to v období od 1. dubna do 30. listopadu.
Obecně závazná vyhláška o nakládání s komunálním odpadem ve městě Přerově přesně stanoví, že odpad odložený na místě pro pytlový sběr KO musí být umístěn v zavázaném, zalepeném nebo jinak proti vysypání zajištěném pytli.
Technické služby, které pro město zajišťují svoz KO, se však v poslední době setkávají s problémem, kdy jsou na těchto místech pro pytlový sběr odkládány zejména objemné odpady (matrace, sedací soupravy), odpady ze stavební činnosti (cihly, okna, zbytky polystyrénu ze zateplování budov) ale i elektrozařízení (lednice, monitory). Výjimkou není ani odpad z podnikatelské činnosti – opravny motorových vozidel, jako jsou pneumatiky, části karosérií vozidel, plastové nárazníky. V takovémto případě se jedná o černou skládku odpadů, kde náklady na její odstranění jdou do desítek tisíc korun.
Pytlový sběr KO v zahrádkářských a chatových oblastech je součástí systému nakládání s KO ve městě Přerově, stanovený obecně závaznou vyhláškou č. 3/2015, článek 7 odst. d. Neplnění povinností stanovených touto vyhláškou je považováno za přestupek, za který lze fyzické osobě uložit pokutu do výše 30.000,- Kč.
Sběrné dvory, skládka TKO
Pro občany města Přerova a jeho místních částí byl zřízen v roce 1997 sběrný dvůr „Na Hrázi“. V roce 2014 byl pak otevřen druhý sběrný dvůr v ulici Generála Fajtla („Želatovská“) s kapacitou až 400 tun odpadu ročně. Sběrné dvory jsou určeny pro příjem nebezpečných složek komunálního odpadu a objemného domovního odpadu. Do sběrných dvorů odkládají tyto odpady pouze občané s trvalým pobytem v Přerově, ZDARMA, ale vždy po předložení průkazu totožnosti, podnikatelé platí poplatek.
Veškeré elektroodpady mohou na sběrných dvorech ZDARMA ukládat jak občané města Přerova, tak podnikatelé, ale i občané mimopřerovských obcí.
Upozorňujeme návštěvníky sběrného dvora, že je pracovník sběrného dvora povinen při ukládce odpadů ověřit si totožnost a místo trvalého pobytu občana. Pracovník sběrného dvora zodpovídá za správné roztřídění dovezeného odpadu, ale není povinen pomáhat s vykládkou těžkých břemen.
Upozorňujeme občany, že od 1. července 2017 již není možné na sběrném dvoře Želatovská odevzdat použité pneumatiky. Sběrný dvůr v ulici Na Hrázi bude pneumatiky přijímat, ale pouze za poplatek 10 Kč/kus, který bude možno zaplatit pouze v době pondělí – pátek od 7:00 do 14:00. Zdarma mohou občané pneumatiky odevzdat ve vybraných sběrných místech. V současné době se jedná o tyto sběrná místa ve městě Přerově a jeho okolí:
Sibom s.r.o. – U Silnice 74, Přerov – Lýsky
PV pneu servis s.r.o. – Olomoucká 52, Přerov
Havel servis s.r.o. – Skopalova 16, Přerov
Contitrade Services s.r.o. – 9. května 88, Přerov
Provozovatel systému počet sběrných míst průběžně rozšiřuje. Pro bližší informace sledujte webové stránky www.eltma.cz.
Objemný odpad a biologicky rozložitelný odpad je možné odvézt na skládku TKO Žeravice.
Upozorňujeme firmy/občany, že na skládku nelze uložit žádný odpad kategorie „N“ – nebezpečný. Výsyp kontejneru může být podroben kontrole a v případě identifikace odpadů nevhodných k uložení na skládce bude obsluha skládky po původci/dopravci požadovat zpětný odvoz nepovolených odpadů nebo bude doúčtován příplatek za manipulaci/likvidaci nepovolených odpadů.
Při dovozu objemného či komunálního odpadu, jež má občan Přerova zdarma, může být tento odpad v případně výskytu nepovolených složek zpoplatněn.
Nepovolené odpady na skládce:
- Všechny odpady kategorie „N“ – nebezpečný
- Veškerý elektroodpad
- Železo
- Pneumatiky
- Stavební polystyren a sádrokarton
- Azbest (např. eternit, osinkocementové roury apod.)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Sběrný dvůr Na Hrázi | Sběrný dvůr Želatovská |
Provozní doba
Sběrné dvory:
Po – Pá: 7:00 – 17:00
So: 8:00 – 16:00
V neděli a státní svátky jsou oba sběrné dvory uzavřeny.
Skládka TKO:
Po – Pá: 6:00 – 14:00
Mapa
Příjezdové cesty do našich areálů (Kliknutím otevřít v mapách Google):
![]() |
![]() |
![]() |
Sběrný dvůr Na Hrázi | Sběrný dvůr Želatovská | Skládka TKO Žeravice |
Kontakty
Co můžeme do sběrného dvora odložit:
- obaly kovové, plastové, skleněné
- jedlé oleje a tuky
- obaly znečištěné nebezpečnými látkami, znečištěný textil
- motorové oleje, staré barvy, prošlé léky
- pesticidy, chemikálie apod.
- olověné akumulátory, tužkové baterie a monočlánky
- vyřazené elektrozařízení a elektro spotřebiče, zářivky, výbojky, tonery, cartridge
- objemný odpad, dřevo, biologicky rozložitelný odpad
Zpětný odběr zahrnuje elektrozařízení používané v domácnosti např. počítače, monitory, televize, videa, rádia, mobilní telefony, kalkulačky, lednice, mrazáky, pračky, myčky, žehličky, kávovary, topinkovače, elektrické hračky, elektrické nástroje.
Aby elektrozařízení mohla být recyklována, je nutné je odevzdávat na sběrný dvůr v nedemontovaném stavu.
Objemný odpad zahrnuje skříně, postele, sedačky, křesla, koberce atd. Upozorňujeme, že skříně a jiný dřevěný nábytek musí být v rozloženém stavu!
Ohlašovací povinnost přepravy nebezpečných odpadů do systému SEPNO
Fyzické osoby oprávněné k podnikání a právnické osoby jsou povinny ohlašovat přepravu nebezpečných odpadů. V případě, že nedisponujete registrací v systému ISPOP/SEPNO, můžeme ohlášení provést za vás, jakožto příjemci odpadu. V takovém případě kontaktujte před uskutečněním přepravy vedoucího provozu na e-mailu pavel.volkl@tsmpr.cz.
Třídíme odpad
V Přerově – Žeravicích se nachází třídící linka, která slouží k dotřídění využitelných složek komunálního odpadu, jako jsou papír, sklo, plasty a nápojové kartony. Pro zpracování bioodpadu zde byla vybudována také kompostárna. Pojďme se na jednotlivé složky těchto odpadů podívat podrobněji:
Papír
Papírové obaly, které se odkládají do modrého kontejneru, jsou z mnoha různých druhů papíru. Každý druh papíru se také jinak zpracovává, proto je potřeba papír dotřídit na jednotlivé druhy. Na třídící lince jede pás, po kterém se papír pohybuje a pracovníci podél pásu z něj vybírají papír a odpadky, které jsou pro další zpracování nevhodné. Již dotříděný papír se poté lisuje do balíků a putuje do papíren.
Co patří do modrého kontejneru na papír:
- SPRÁVNĚ – sešity, noviny, kancelářský papír, krabice, reklamní letáky, lepenka a karton, časopisy
- ŠPATNĚ – mokrý, mastný a znečištěný papír, obvazy, hygienické vložky, voskový a uhlový papír (kopírák)
Množství svezeného papíru v posledních letech pravidelně roste. V roce 2015 bylo na třídící linku dovezeno 821,91 t papírových a lepenkových obalů, což představuje nárůst o více než 87 % oproti roku 2013. Za následné roky 2016 a 2017 evidujeme další nárůst množství papíru. Značný podíl na tomto výsledku má zavedení soutěže ve sběru pro základní a mateřské školy na území města Přerova a jeho místních částí.
Plasty
Plasty, jež mají své místo v kontejneru žluté barvy se také dále třídí. Úkolem pracovníků třídící linky je vybrat PET lahve čtyř barev – modrá, zelená, bílá, mix (převážně fialové a hnědé), duté plasty (HDPE, PP), směsné plasty a fólie. Vytříděné plasty se slisují do balíků a následně míří k odběrateli k dalšímu využití. Z PET lahví se poté vyrábí například sportovní oblečení, výplně peřin, spacáků apod.
Co patří do žlutého kontejneru na plasty:
- SPRÁVNĚ – PET lahve, obaly od šamponů, tekutých pracích prášků, sprchových gelů, kečupů, kelímky a krabičky od jogurtů apod.
- ŠPATNĚ – obaly od olejů, silně znečištěné zbytky jídla, obaly od nebezpečných látek, barev, chemikálií, podlahové krytiny, trubky a výrobky z PVC, plastové hračky, bazény, stavební polystyren apod.
Podobně jako u papíru se situace vyvíjí s plastovými obaly. Meziroční nárůst množství plastových obalů v porovnání let 2014 a 2015 činí cca 15 %. Další navýšení, tentokrát o zhruba 12 %, bylo zaznamenáno meziročně mezi lety 2015 a 2016 a dalších cca 5 % mezi lety 2016 a 2017. Za poměrně zásadní krok, který přispěl k těmto výsledkům lze označit rekonstrukci třídírny druhotných surovin v Přerově – Žeravicích v roce 2013. Tato akce mimo jiné přinesla rozšíření kapacity pro třídění dalších druhů plastů. Nejen PET láhve jako do té doby, ale také např. obaly od tekutých mýdel, kečupů, plastové bedýnky, kyblíky, kelímky, fólie atd.
Nápojové kartony
Nápojové kartony lze recyklovat v papírnách nebo na speciální lince, která umožňuje využití jako třeba stavební izolace. Nápojové kartony by měly být vypláchnuté a krabice sešlápnutá. Kontejnery na nápojové kartony jsou označeny oranžovou nálepkou.
Co patří do kontejneru na nápojové kartony:
- SPRÁVNĚ – nápojové krabice od džusů, mléka a mléčných výrobků, vín, rajského protlaku
- ŠPATNĚ – nápojové kartony, znečištěné zbytky potravin
Sklo
Pro skleněné obaly jsou určeny kontejnery zelené barvy. Sklo je z hlediska recyklace výbornou surovinou. Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla, tímto je využití skla v podstatě nekonečné. Opětovně se z něj vyrábějí skleněné obaly a další výrobky.
Co patří do zeleného kontejneru na sklo:
- SPRÁVNĚ – lahve od alko i nealko nápojů, tabulové sklo z oken a dveří, sklenice od zavařenin – kovová víčka, uzávěry a nevymyté zbytky potravin nevadí!
- ŠPATNĚ – autosklo, drátosklo, zrcadla, porcelán a keramika
V nárůstu nezůstává pozadu ani množství skleněných obalů, kterých bylo odevzdáno v roce 2016 do odpadových nádob o 8 % více oproti roku 2015. Ve srovnání let 2013 a 2016 činí tento nárůst téměř 20 % a za rok 2017 se drží na vyrovnané úrovni.
Bioodpad
Je to odpad, který podléhá aerobnímu (za přístupu kyslíku) nebo anaerobnímu (bez přístupu kyslíku) biologickému rozkladu. V obci jsou to nejčastěji odpady z údržby zeleně, zahrádek či rostlinné zbytky z domácností nebo skořápky.
Co patří do hnědého kontejneru na bioodpad:
- SPRÁVNĚ – zbytky ovoce a zeleniny, suchý plevel, tráva, listí, nastříhané větve, slupky z ovoce a zeleniny, skořápky z vajec a ořechů, odpad z domácností rostlinného původu, seno, sláma, sypané čaje a kávová sedlina, hlína z květináčů, piliny, hobliny, popel ze dřeva
- ŠPATNĚ – zbytky jídel, oleje a tuky, uhynulá zvířata a zvířecí exkrementy, kamení a smetky z chodníků, plasty, papír, sklo, textil a kovy, stavební odpad, jednorázové pleny, popel z uhlí, mléko a mléčné výrobky, zbytky masa a výrobky z něj, ryby a výrobky z nich, dřevotříska, nebezpečný odpad (chemikálie, léky, baterie). Jakýkoli z těchto odpadů znehodnotí celý obsah hnědé nádoby.
Jedlý olej a tuk
Nově byl v roce 2016 v Přerově zaveden sběr použitých jedlých olejů a tuků. Na deseti stanovištích byly umístěny zelené nádoby s oranžovým víkem o objemu 120 litrů, později se množství stanovišť rozšířilo na dvacet. Odevzdat jedlý olej a tuk je možné i na obou sběrných dvorech (v ulicích Na Hrázi a Želatovská), kde jsou k tomuto účelu určeny plastové barely.
Co patří do kontejneru na jedlý olej a tuk:
- SPRÁVNĚ – uzavřené PET láhve s jedlými oleji a tuky (fritovací oleje, ztužené jedlé tuky apod.)
- ŠPATNĚ – technické oleje (převodové, motorové, tlumičové), maziva a kapaliny
Od července do října roku 2016 se nasbíralo 600 kg jedlých olejů a tuků, z toho 475 kg ve sběrných dvorech a 125 kg na stanovištích k tomuto sběru určených.
V roce 2017 bylo na dvaceti městských stanovištích sebráno celkem 1503 kg jedlých olejů a ve sběrných dvorech 459 kg.
Seznam kontejnerových stání se sběrnými nádobami na jedlé oleje a tuky:
-
Předmostí:
- Hranická 13
- Pod Skalkou 16
- Tyršova 12
- Blahoslavova 17
- Budovatelů 5-7
- Dr. Skaláka 8 – ve dvoře
- Dvořákova 21
- Jižní čtvrť I/5
- Jižní čvtrť III/1
- Kopaniny 10
- Kozlovská 19
- Malá Dlážka 10
- Mervartova
- Petřivalského 4
- Sokolská 38
- tř. 17. listopadu 20
- Velká Dlážka 3
- Velké Novosady 14
- Ztracená
- Želatovská 13
Přerov:
Poplatek za komunální odpad
Společnost Technické služby města Přerova, s.r.o. upozorňuje občany, že společnost není příjemcem platby poplatku za komunální odpad. Správcem poplatku je Magistrát města Přerova. Více informací naleznete na www.prerov.eu/cs/magistrat/potrebuji-vyridit/poplatky/.
Kontakty
Provoz odpadové hospodářství
Vedoucí provozu: Mgr. Pavel Völkl
Telefon: (M): +420 602 500 627
E-mail: pavel.volkl@tsmpr.cz
Svoz odpadu: Vladimír Antl
Telefon: (T): +420 581 291 112 (M): +420 602 783 591
E-mail: odpady@tsmpr.cz, vladimir.antl@tsmpr.cz
Adresa provozu: Na Hrázi 3165/17, Přerov
Otevírací doba: Po – Pá: 6:30 – 11:00, 13:00 – 14:30
Sběrný dvůr Na Hrázi
Technické služby města Přerova, s.r.o.
Na Hrázi 3165/17
750 02 Přerov
Telefon: (T): +420 581 291 189
Provozní doba: Po – Pá: 7:00 – 17:00, So: 8:00 – 16:00
Sběrný dvůr Želatovská
Areál bývalých želátovských kasáren
Gen. Fajtla 3422
750 02 Přerov
Telefon: (M): +420 725 952 710
Provozní doba: Po – Pá: 7:00 – 17:00, So: 8:00 – 16:00
Skládka TKO
Přerov XII-Žeravice
750 02
Zodpovědná osoba: Mgr. Pavel Völkl
Telefon: (M): +420 602 500 627
E-mail: skladka@tsmpr.cz
Provozní doba: Po – Pá: 6:00 – 14:00