Search
Close this search box.

Podzimní ohlédnutí za letničkami z přímých výsevů

5. 10. 2016

V letošním roce rozkvetl Přerov barevnou záplavou květů letniček z přímého výsevu. Tyto pestré květinové záhony vysévané pouze na jednu sezónu se staly fenoménem dnešní doby.
V Přerově je výsadba letničkových záhonů každoroční událostí, avšak doposud probíhaly výsadby z předpěstovaných sazenic tradičních letničkových druhů jako jsou aksamitník, begonie, šalvěj, gazánie atd.

Zkušební letničkový záhon vykvetl poprvé v loňském roce u kašny na náměstí Přerovského povstání. Pro velký úspěch jsme plochy těchto záhonů rozšířili do 5 různých částí po Přerově. Celkem bylo oseto cca 1670 m2. Pro výsev byly zvoleny plochy na plném slunci, převážně podél komunikací tak, aby krásu rostlin mohli pozorovat nejen chodci, ale potěšila i řidiče, či cestující městské hromadné dopravy. Použity byly čtyři speciálně namíchané letničkové směsi, každá s jiným druhovým složením. Směs Ohnivý paprsek rozjasnila okolí hradeb, směs Lednická radost rozkvetla v parku Michalov, směs Strakonická louka rozzářila kruhový objezd ul. Želátovská a 17. listopadu, ale také městský hřbitov, směs Červánková pak zpříjemňovala občanům cestu k Laguně. I přes dlouhou dobu vzcházení nakonec záhony sklidily veliký úspěch – nejen u kolemjdoucích a projíždějících, ale poskytly útočiště také různým druhům živočichů. Za nejkrásnější fázi lze považovat období kvetení Rudbeckií (třapatka), Zinnií (ostálka) a odrůd Cosmos (krásenka).

Přímý výsev je jednou z technologií, kdy se semena letniček v přesně namíchané směsi vysévají na konci dubna přímo na záhon, tímto odpadá jejich předpěstování. Příprava a založení těchto záhonů probíhala na podzim loňského roku a na jaře letošního, za použití následujících technologií: pečlivé odplevelení pomocí aplikace herbicidu, odstranění travního drnu, prokypření a urovnání půdy. Samotný výsev proběhl koncem dubna (doporučené množství 2-3 g/m2), po výsevu je třeba záhony pořádně zalévat, alespoň do vzejití prvních druhů. Je důležité také pamatovat, že tato technologie sebou nese také svá úskalí a nevýhody – záhony jsou několik týdnů po výsevu (6-8 týdnů) barevně neatraktivní. I po pečlivém odplevelení se může v záhonu objevovat velké množství plevelů, které je nutné vytrhat.

Nyní pracujeme na zdokonalování technologií přípravy těchto záhonů, abychom se v příštím roce mohli těšit minimálně takovému výsledku jako letos. Plochy záhonů zůstanou zachovány. Přibližně v půlce října budou posečeny křovinořezem a připravovány na další sezónu. Těšit se můžete na další záplavy květů ve veřejné zeleni, připravujeme nové směsi a jiné drobné úpravy.

Vaše komentáře:

„Jezdíme denně po kruhovém objezdu na Želátovské ulici, včera jsem jela na kole kolem BIOSu. Až tam jsem si přečetla, pokud jsem si dobře zapamatovala, kdo stojí za krásnou „rozkvetlou loukou“ na těchto místech. Každý den se můžeme dívat na krásný kousek loučky plné krásných drobných květinek. A tak mockrát děkujeme Vám, případně dalším kolegům a pracovníkům, kteří nám přinesli radost. Uvažuji o tom, pořídit si něco podobného doma na zahradě, je to výborná myšlenka.“

Alena N., Želatovice

„Směs Strakonická louka, která je zaseta na kruhovém objezdu u Hané v Přerově. Vypadá nádherně, je to velice dobrý nápad takovým způsobem zpestřit město.“

Pavla M., Domaželice

Sdílet na Facebooku