Skleník Michalov

O skleníku Michalov

Výstavní skleník se nachází v parku Michalov. Ve sbírkové expozici je vysázeno více než 70 druhů subtropických rostlin ve zvýšených záhonech lemovaných zídkami z bílého vápence. V těchto zvýšených záhonech je použit minerální substrát Zeostrat (směs vodnatých křemičitanů – minerál zeolit a sopečné tufu). Pěstování rostlin v tomto substrátu zajišťuje pro rostliny trvale dostatečný podíl vzduchu v oblasti kořenové sféry. Tato zdánlivě bezvýznamná vlastnost substrátu nám umožňuje rostliny pěstovat ve stejném substrátu, bez nutnosti výměny či doplňování po mnoho let – substrát nemineralizuje a neslehává se. 

Dominantní rostlinou expozice je olivovník. Čtyři menší oddělení přibližují současnou variabilitu biotopů v oblasti Středomoří. Barevná kombinace použitých materiálů, jakož i volba rostlin, navazuje atmosféru přímořského prostředí. Pro odpočinek v tomto příjemném prostředí slouží lavice, které jsou součástí skleníku.

Kde ho najdete?

Důležité informace

Kontakt:

Otevírací doba:

Historie

První skleník v parku Michalov byl vybudován v roce 1924. Dominantou skleníkového komplexu se stal od roku 1928 palmovník postavený k 10. výročí vzniku samostatného Československa. Během let byly skleníky přestavěny zejména k produkčním účelům. Zchátralý palmovník byl v roce 1988 odstraněn. Následovaly další demolice, poslední pak v roce 2009. V témže roce se jako jedna z posledních etap plnění Programu regenerace a rozvoje městského parku Michalov uskutečnila obnova dvou vybraných objektů. Statutární město Přerov vybudovalo nový skleníkový komplex s přispěním Regionálního operačního programu Střední Morava. Komplex je rozdělen na tři části – sbírkovou expozici pro veřejnost, přípravnu a pěstební skleník pro potřeby správce parku.

Novinky a aktuality